Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Jednym z celów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest użytkowanie lasu. Użytkowanie lasu zajmuje się planowaniem i racjonalnym pozyskiwaniem użytków leśnych w postaci drewna oraz tzw. produktów ubocznego użytkowania lasu, jakimi są grzyby, owoce leśne, zioła, kora, choinki świąteczne itp. Użytkowanie lasu to także pozyskiwanie zwierzyny oraz bardzo ważne pozaprodukcyjne funkcje, jakie pełnią lasy np. w ograniczaniu nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze. Użytkowanie lasu zapewnia zaspokojenie potrzeb społeczeństwa na surowce pochodzące z lasu i ich pochodne, a jednocześnie daje możliwość uzyskiwania przychodów na finansowanie m. in. odnawiania, hodowli i ochrony lasu.

     Lasy użytkowane były przez człowieka od zarania cywilizacji, jednak sposoby ich użytkowania na przestrzeni wieków zmieniły się radykalnie. Wraz ze zmniejszaniem się areału lasów i rosnącą świadomością ekologiczną człowieka zaprzestano rabunkowego użytkowania lasu, zaczęto robić to z rozsądkiem i poszanowaniem przyrody. Zmieniły się również narzędzia do pozyskiwania drewna. Przez stulecia drzewa ścinano za pomocą toporów i siekier, później pił ręcznych. Do zrywki, czyli wywożenia ściętych drzew z lasu, używano koni. Dopiero w XX w., gdy wynaleziono silnik i powstały pierwsze pilarki mechaniczne rozpoczęła się mechanizacja użytkowania lasu.Przez lata pilarki ewoluowały od bardzo ciężkich, najczęściej dwuosobowych i mało poręcznych do lekkich, nowoczesnych i w miarę bezpiecznych pilarek używanych dziś przez każdego drwala.

     Rozwój techniki nie zatrzymał się jednak na pilarkach. Coraz częściej stosowane są do pozyskiwania drewna maszyny wielooperacyjne – tzw. harwestery.  Harwestery używane są nie tylko do ścinania drzew, ale także do ich okrzesywania z gałęzi i przerzynania. Pozyskiwanie drewna maszynami wielooperacyjnymi jest bezpieczniejsze i dużo wydajniejsze. Również zrywka drewna została znacznie zmodernizowana.

     Pracujące jeszcze w naszych lasach konie zastępowane są przez wydajniejsze ciągniki zrywkowe. Najnowocześniejsze z nich, zwane forwarderami, wyposażone są w niewielkie żurawie hydrauliczne i przyczepy do załadunku drewna. Dzięki ich stosowaniu eliminuje się niszczenie ściółki leśnej wleczonymi po niej pniami drzew. Nowoczesne maszyny poruszają się zwykle po specjalnie wyznaczonych tzw. szlakach zrywkowych, dzięki czemu nie jest niszczona gleba i nie są uszkadzane rosnące drzewa.

     W Nadleśnictwie Gołdap pozyskuje się rocznie około 50 tyś. m3 drewna, co stanowi w przybliżeniu połowę bieżącego rocznego przyrostu miąższości drzewostanów nadleśnictwa.

     Plan pozyskania na rok 2022 przedstawia tabela:

Rodzaj użytkowania

Wielkość pozyskania [m3]

iglaste

liściaste

razem

Rębne

  10 027

3 894

13 921

Przedrębne

26 729

10 739

37 468

Razem

36 756

14 633

51 389

 

     Z myślą o przyszłych pokoleniach użytkujemy lasy rozważnie i z szacunkiem dla praw natury.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

– Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tys. – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. – Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Data rozpoczęcia tegorocznej kampanii przeciwko wypalaniu traw nie jest przypadkowa. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 18,5 tys. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. – Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób. Strażacy będą organizowali akcje edukacyjne w szkołach. Będziemy współpracowali z samorządowcami i duchownymi – zapowiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw" została również uruchomiona strona internetowa  Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. – Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h. Tak więc człowiek nie ma szans uciec przed ogniem – przestrzegał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. – Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

<a class="active" data-cke-saved-href="http://www.stoppozaromtraw.pl/" href="http://www.stoppozaromtraw.pl/" target="_blank" title="Link zewnetrzny: W ramach kampanii „STOP pożarom traw" została="" również="" uruchomiona="" strona="" internetowa="" www.stoppozaromtraw.pl="" można="" na="" niej="" znaleźć="" wszystkie="" informacje="" o="" akcji="" oraz="" pobrać="" materiały."="">FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Dział „Porady" – „Stop Pożarom Traw": http://www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017link zewnętrzny

Poniżej znajduje się plik z prezentacją do pobrania.

Opracowanie tekstu: MSWiA
Opracowanie merytoryczne: KG PSP i KW PSP w Łodzi

Materiały do pobrania