Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Jednym z celów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest użytkowanie lasu. Użytkowanie lasu zajmuje się planowaniem i racjonalnym pozyskiwaniem użytków leśnych w postaci drewna oraz tzw. produktów ubocznego użytkowania lasu, jakimi są grzyby, owoce leśne, zioła, kora, choinki świąteczne itp. Użytkowanie lasu to także pozyskiwanie zwierzyny oraz bardzo ważne pozaprodukcyjne funkcje, jakie pełnią lasy np. w ograniczaniu nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze. Użytkowanie lasu zapewnia zaspokojenie potrzeb społeczeństwa na surowce pochodzące z lasu i ich pochodne, a jednocześnie daje możliwość uzyskiwania przychodów na finansowanie m. in. odnawiania, hodowli i ochrony lasu.

     Lasy użytkowane były przez człowieka od zarania cywilizacji, jednak sposoby ich użytkowania na przestrzeni wieków zmieniły się radykalnie. Wraz ze zmniejszaniem się areału lasów i rosnącą świadomością ekologiczną człowieka zaprzestano rabunkowego użytkowania lasu, zaczęto robić to z rozsądkiem i poszanowaniem przyrody. Zmieniły się również narzędzia do pozyskiwania drewna. Przez stulecia drzewa ścinano za pomocą toporów i siekier, później pił ręcznych. Do zrywki, czyli wywożenia ściętych drzew z lasu, używano koni. Dopiero w XX w., gdy wynaleziono silnik i powstały pierwsze pilarki mechaniczne rozpoczęła się mechanizacja użytkowania lasu.Przez lata pilarki ewoluowały od bardzo ciężkich, najczęściej dwuosobowych i mało poręcznych do lekkich, nowoczesnych i w miarę bezpiecznych pilarek używanych dziś przez każdego drwala.

     Rozwój techniki nie zatrzymał się jednak na pilarkach. Coraz częściej stosowane są do pozyskiwania drewna maszyny wielooperacyjne – tzw. harwestery.  Harwestery używane są nie tylko do ścinania drzew, ale także do ich okrzesywania z gałęzi i przerzynania. Pozyskiwanie drewna maszynami wielooperacyjnymi jest bezpieczniejsze i dużo wydajniejsze. Również zrywka drewna została znacznie zmodernizowana.

     Pracujące jeszcze w naszych lasach konie zastępowane są przez wydajniejsze ciągniki zrywkowe. Najnowocześniejsze z nich, zwane forwarderami, wyposażone są w niewielkie żurawie hydrauliczne i przyczepy do załadunku drewna. Dzięki ich stosowaniu eliminuje się niszczenie ściółki leśnej wleczonymi po niej pniami drzew. Nowoczesne maszyny poruszają się zwykle po specjalnie wyznaczonych tzw. szlakach zrywkowych, dzięki czemu nie jest niszczona gleba i nie są uszkadzane rosnące drzewa.

     W Nadleśnictwie Gołdap pozyskuje się rocznie około 50 tyś. m3 drewna, co stanowi w przybliżeniu połowę bieżącego rocznego przyrostu miąższości drzewostanów nadleśnictwa.

     Plan pozyskania na rok 2022 przedstawia tabela:

Rodzaj użytkowania

Wielkość pozyskania [m3]

iglaste

liściaste

razem

Rębne

  10 027

3 894

13 921

Przedrębne

26 729

10 739

37 468

Razem

36 756

14 633

51 389

 

     Z myślą o przyszłych pokoleniach użytkujemy lasy rozważnie i z szacunkiem dla praw natury.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka dotarła do Watykanu !!

Choinka dotarła do Watykanu !!

Relacja z jedenastego i dwunastego dnia transportu choinki, z Lasów Państwowych, do Watykanu.

"Zgodnie z harmonogramem, o godzinie 23:00, trzech włoskich pilotów zjawiło się na naszym przystanku w Giove Ovest. Ze stacji wyruszyliśmy dopiero około 24:00, po wcześniejszych ustaleniach dot. przejazdu na ostatnie 90 km. Po paru kilometrach konieczne było wstrzymanie lewostronnego ruchu na autostradzie, z powodu prac drogowych. Po wyjeździe z autostrady czekały na nas jednostki policji (okazało się, że muszą oni zastąpić żandarmerię watykańską). Eskorta policji trwała przez ok. 40km, aż do momentu wjazdu na Plac Świętego Piotra. Policja podczas jazdy blokowała wszystkie wjazdy na autostradę. Podejrzewamy, że brało w tym udział ponad 10 radiowozów policyjnych i dodatkowa ''straż" autostradowa. Pokonanie tych 90 km trwało niemal 3 godziny. Było bardzo ekscytujące i stresujące, ze względu na gęstą mgłę i sam wjazd ulicą zgody, która łączy Rzym z Watykanem. Do wyznaczonego (ogrodzonego) miejsca na placu dojechaliśmy ok. godziny 3, gdzie czekało na nas mnóstwo fotoreporterów. Rano o godzinie 7:30 zabraliśmy się, razem z watykańską ekipą dźwigowych i cieśli za rozpakowywanie choinki (Co roku zajmują się tym Ci sami ludzie). Zawinięta ona była w ponad 200 mb siatki, prawie 2 km sznurków oraz ok. 35 pasów zabezpieczających o 12 m. Dzięki doświadczeniu pracowników udało się postawić choinkę w niespełna 4 godziny. Zainteresowanie ostatnim etapem było ogromne. Wiele dziennikarzy i turystów z całego świata obserwowało jak nasze piękne drzewo z Polskich Mazur staje na Placu Św. Piotra."

- Monika Rybka