Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu

Jednym z celów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest użytkowanie lasu. Użytkowanie lasu zajmuje się planowaniem i racjonalnym pozyskiwaniem użytków leśnych w postaci drewna oraz tzw. produktów ubocznego użytkowania lasu, jakimi są grzyby, owoce leśne, zioła, kora, choinki świąteczne itp. Użytkowanie lasu to także pozyskiwanie zwierzyny oraz bardzo ważne pozaprodukcyjne funkcje, jakie pełnią lasy np. w ograniczaniu nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze. Użytkowanie lasu zapewnia zaspokojenie potrzeb społeczeństwa na surowce pochodzące z lasu i ich pochodne, a jednocześnie daje możliwość uzyskiwania przychodów na finansowanie m. in. odnawiania, hodowli i ochrony lasu.

     Lasy użytkowane były przez człowieka od zarania cywilizacji, jednak sposoby ich użytkowania na przestrzeni wieków zmieniły się radykalnie. Wraz ze zmniejszaniem się areału lasów i rosnącą świadomością ekologiczną człowieka zaprzestano rabunkowego użytkowania lasu, zaczęto robić to z rozsądkiem i poszanowaniem przyrody. Zmieniły się również narzędzia do pozyskiwania drewna. Przez stulecia drzewa ścinano za pomocą toporów i siekier, później pił ręcznych. Do zrywki, czyli wywożenia ściętych drzew z lasu, używano koni. Dopiero w XX w., gdy wynaleziono silnik i powstały pierwsze pilarki mechaniczne rozpoczęła się mechanizacja użytkowania lasu.Przez lata pilarki ewoluowały od bardzo ciężkich, najczęściej dwuosobowych i mało poręcznych do lekkich, nowoczesnych i w miarę bezpiecznych pilarek używanych dziś przez każdego drwala.

     Rozwój techniki nie zatrzymał się jednak na pilarkach. Coraz częściej stosowane są do pozyskiwania drewna maszyny wielooperacyjne – tzw. harwestery.  Harwestery używane są nie tylko do ścinania drzew, ale także do ich okrzesywania z gałęzi i przerzynania. Pozyskiwanie drewna maszynami wielooperacyjnymi jest bezpieczniejsze i dużo wydajniejsze. Również zrywka drewna została znacznie zmodernizowana.

     Pracujące jeszcze w naszych lasach konie zastępowane są przez wydajniejsze ciągniki zrywkowe. Najnowocześniejsze z nich, zwane forwarderami, wyposażone są w niewielkie żurawie hydrauliczne i przyczepy do załadunku drewna. Dzięki ich stosowaniu eliminuje się niszczenie ściółki leśnej wleczonymi po niej pniami drzew. Nowoczesne maszyny poruszają się zwykle po specjalnie wyznaczonych tzw. szlakach zrywkowych, dzięki czemu nie jest niszczona gleba i nie są uszkadzane rosnące drzewa.

     W Nadleśnictwie Gołdap pozyskuje się rocznie około 50 tyś. m3 drewna, co stanowi w przybliżeniu połowę bieżącego rocznego przyrostu miąższości drzewostanów nadleśnictwa.

     Plan pozyskania na rok 2022 przedstawia tabela:

Rodzaj użytkowania

Wielkość pozyskania [m3]

iglaste

liściaste

razem

Rębne

  10 027

3 894

13 921

Przedrębne

26 729

10 739

37 468

Razem

36 756

14 633

51 389

 

     Z myślą o przyszłych pokoleniach użytkujemy lasy rozważnie i z szacunkiem dla praw natury.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 % (dane z 2015r) lasów w Polsce. Ponad 70 % starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

 

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Nadleśniczy udziela właścicielowi lasu prywatnego pomocy, na jego wniosek, poprzez:

- doradztwo w zakresie gospodarki leśnej i zalesień;

- odpłatnie udostępnia sadzonki drzew i krzewów leśnych oraz specjalistycznego sprzętu leśnego;

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek właściciela lasu niestanowiącego własność Skarbu Państwa, który jest poparty opinią wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nadleśnictwo może udostępnić nieodpłatnie sadzonki drzew i krzewów leśnych na ponowne wprowadzenie roślinności leśnej- upraw leśnych (zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją, o której mowa w ustawie o lasach art. 19 ust. 3)

Nadleśniczy na wniosek właściciela gruntu:

- sporządza plan zalesienia oraz potwierdza wykonanie zalesienia zgodnie z tym planem albo

- na realizację inwestycji zwiększających odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska – sporządza plan tej inwestycji oraz potwierdza jej wykonanie zgodnie z tym planem. – w przypadku gdy zalesienie to będzie wykonywane lub inwestycja ta będzie realizowana zgodnie z przepisami o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Nadleśniczy może, na podstawie umowy z właścicielem, organizować wykonywanie zadań gospodarczych w lesie, łącznie ze sprzedażą drewna. W razie wystąpienia organizmów szkodliwych w stopniu zagrażającym trwałości lasów dane nadleśnictwo wykonuje zabiegi zwalczające i ochronne na koszt własny w lasach niestanowiących własność Skarbu państwa.

 

Zestawienie obrębów ewidencyjnych w lasach niestanowiących własność Skarbu Państwa nadzorowanych w poszczególnych leśnictwach:

1. Leśnictwo Maków, Zbigniew Mazur, tel. (87)615 97 28, kom. 510 258 334.

 

Obręb ewidencyjny: Rakówek, Skajzgiry.

 

2. Leśnictwo Błąkały, Małgorzata Truchan, tel. (87)615 84 14, kom. 510 258 335.

 

Obręb ewidencyjny: Błądziszki, Maciejowięta-Stańczyki, Przerośl Gołdapska, Błąkały.

 

3. Leśnictwo Zacisze, Henryk Rudziewicz, tel. (87)615 97 03, kom. 510 258 336.     

 

Obręb ewidencyjny: Żytkiejmy, Kiekskiejmy, Lenkupie.

 

4. Leśnictwo Dziki Kąt, Sylwester Grygo, tel. (87)615 84 24, kom. 510 258 345.     

 

Obręb ewidencyjny: Będziszewo, Żabojedy, Kiepojcie, Linowo.

 

5. Leśnictwo Bludzie, Maciej Mejsak, tel. (87)615 81 09, kom. 510 258 339.     

 

Obręb ewidencyjny: Dubeninki.

 

6. Leśnictwo Boczki, Karol Pojawa, tel. (87)615 81 25, kom. 510 258 351.

 

Obręb ewidencyjny: Rogajny.

 

7. Leśnictwo Ostrówek, Sebastian Ołów, tel. (87)615 31 64, kom. 510 258 341.     

 

Obręb ewidencyjny: Budwiecie.

 

8. Leśnictwo Jędrzejów, Damian Daniłowicz, tel. (87)615 04 87, kom. 785 444 844.     

 

Obręb ewidencyjny: Galwiecie, Pluszkiejmy.

 

9. Leśnictwo Kumiecie, Artur Wiszowaty, tel. (87)615 03 80, kom. 510 258 151.     

 

 

Sprawy administracyjne związane z lasami niepaństwowymi:

Natalia Tokarska, tel.(87)615 49 51, natalia.tokarska@bialystok.lasy.gov.pl