Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w nadleśnictwie jest prowadzona na podstawie planu urządzenia lasu.

Plan urządzania jest podstawowym dokumentem określającym  opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.  Sporządza się go na okresy dziesięcioletnie dla każdego z nadleśnictw. Wykonanie planu zleca dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych, a zatwierdza go minister środowiska.

Obecnie obowiązującym w Nadleśnictwie Gołdap jest plan urządzania lasu na lata 2015-2024.

Części planu urządzania lasu dostępne są na stronie BIP Nadleśnictwa:

https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-goldap/plan-urzadzenia-lasu

Aktualne i archiwalne dane o lasach Nadleśnictwa Gołdap można pobierać i przeglądać na stronach Banku Danych o Lasach :

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie  - dane do pobrania,

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - mapy online.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Któż z nas nie wspomina czasem swoich szkolnych lat, może nawet dochodząc do wniosku, że miło byłoby cofnąć czas i raz jeszcze to po przeżywać.

Z największym sentymentem wspominamy zwykle wszelkie klasowe biwaki, wycieczki, wspólne wyjścia i wyjazdy do różnych miejsc. Takie przyjemne wspomnienia pozostaną na pewno w pamięci wielu uczniów okolicznych szkół, którzy licznie odwiedzają tej zimy lasy naszego Nadleśnictwa, zwłaszcza Las Kumiecie.

Dość długo utrzymujący się śnieg i „przyjazne" temperatury kuszą nauczycieli, rodziców i uczniów, by spędzić kilka godzin poza szkolnymi murami. Przybywają do lasu, by rozkoszować się świeżym powietrzem, pięknymi widokami, emocjonującymi kuligami oraz pysznymi kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Odwiedzający las uczniowie nie zapominają o jego mieszkańcach, którzy zimą mają często problemy ze zdobyciem pożywienia – dzieci zostawiają w paśniku owoce, warzywa, siano, ziarno, a na pobliskich krzewach zawieszają smakołyki dla ptaków. Przy okazji chętnie słuchają o potrzebach i zwyczajach zwierząt, dowiadują się dlaczego, kiedy i jak należy je dokarmiać. Emocjonujące jest także poszukiwanie w lesie tropów i śladów zwierząt. Porównanie drobnych odcisków kopytek sarny z całkiem pokaźnym tropem łosia, wywołuje często niemałe zdziwienie.

My, leśnicy, również cieszymy się z tych spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których mamy możliwość utrwalić i poszerzyć posiadaną przez nich wiedzę przyrodniczą oraz przekazać kilka ciekawostek z życia lasu i jego mieszkańców.

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na nasz profil na facebooku https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Goldap/ , a po leśne ciekawostki także na nasze zajęcia o każdej porze roku.