Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w nadleśnictwie jest prowadzona na podstawie planu urządzenia lasu.

Plan urządzania jest podstawowym dokumentem określającym  opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.  Sporządza się go na okresy dziesięcioletnie dla każdego z nadleśnictw. Wykonanie planu zleca dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych, a zatwierdza go minister środowiska.

Obecnie obowiązującym w Nadleśnictwie Gołdap jest plan urządzania lasu na lata 2015-2024.

Części planu urządzania lasu dostępne są na stronie BIP Nadleśnictwa:

https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-goldap/plan-urzadzenia-lasu

Aktualne i archiwalne dane o lasach Nadleśnictwa Gołdap można pobierać i przeglądać na stronach Banku Danych o Lasach :

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie  - dane do pobrania,

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - mapy online.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Gołdap to przede wszystkim historyczny kompleks leśny Puszczy Rominckiej.

     Administrowana polska część Puszczy obejmuje około 15,5 tys. hektarów. Pozostałe, około 23 tys. hektarów, znajduje się po stronie rosyjskiej.

     Lasy Nadleśnictwa Gołdap wyróżniają się dużym udziałem świerka, który jest gatunkiem panującym na blisko pięciu tysiącach hektarów.Na wielu kolejnych tysiącach hektarów współtworzy zróżnicowane zbiorowiska leśne. Bardzo duży jest też udział dębu, które panuje na ponad 2.6 tys. hektarów. Sosna, będąca ,,królową polskich lasów ", tu zajmuje zaledwie niecałe 20 % powierzchni. Liczne tereny podmokłe i bagienne wpłynęły na duży udział brzozy i olszy.

     Zbiorowiskiem, które wyróżnia lasy Nadleśnictwa Gołdap, jest borealny las świerkowy. Panujący w nim mrok, duża wilgotność, swoisty dywan różnorodnych mchów oraz wiszące na gałęziach porosty, wywołują wrażenie prawdziwych, dzikich puszcz. Charakterystyczne są również żyzne zbocza i pagórki porośnięte lasami liściastymi z udziałem lip, grabów, wiązów i klonów. Na uboższych w składniki pokarmowe i wodę piaskach rosną lasy mieszane, złożone z sosen i świerków oraz leszczyn w podszycie. Podmokłe doliny zajmują łęgi z olszami i jesionami. Bardzo rzadkimi i cennymi fragmentami lasów są bory bagienne, porastające zagłębienia zarośniętych jezior, złożone z karłowatych sosen. Specyficzne warunki przyrodnicze spowodowały, że lasy te bywają nazywane POLSKĄ TAJGĄ.