Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Któż z nas nie wspomina czasem swoich szkolnych lat, może nawet dochodząc do wniosku, że miło byłoby cofnąć czas i raz jeszcze to po przeżywać.

Z największym sentymentem wspominamy zwykle wszelkie klasowe biwaki, wycieczki, wspólne wyjścia i wyjazdy do różnych miejsc. Takie przyjemne wspomnienia pozostaną na pewno w pamięci wielu uczniów okolicznych szkół, którzy licznie odwiedzają tej zimy lasy naszego Nadleśnictwa, zwłaszcza Las Kumiecie.

Dość długo utrzymujący się śnieg i „przyjazne" temperatury kuszą nauczycieli, rodziców i uczniów, by spędzić kilka godzin poza szkolnymi murami. Przybywają do lasu, by rozkoszować się świeżym powietrzem, pięknymi widokami, emocjonującymi kuligami oraz pysznymi kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Odwiedzający las uczniowie nie zapominają o jego mieszkańcach, którzy zimą mają często problemy ze zdobyciem pożywienia – dzieci zostawiają w paśniku owoce, warzywa, siano, ziarno, a na pobliskich krzewach zawieszają smakołyki dla ptaków. Przy okazji chętnie słuchają o potrzebach i zwyczajach zwierząt, dowiadują się dlaczego, kiedy i jak należy je dokarmiać. Emocjonujące jest także poszukiwanie w lesie tropów i śladów zwierząt. Porównanie drobnych odcisków kopytek sarny z całkiem pokaźnym tropem łosia, wywołuje często niemałe zdziwienie.

My, leśnicy, również cieszymy się z tych spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których mamy możliwość utrwalić i poszerzyć posiadaną przez nich wiedzę przyrodniczą oraz przekazać kilka ciekawostek z życia lasu i jego mieszkańców.

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na nasz profil na facebooku https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Goldap/ , a po leśne ciekawostki także na nasze zajęcia o każdej porze roku.