Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Questy

QUESTY – Wyprawy Odkrywców

Edukacyjne gry terenowe dla całej rodziny!

Dla każdego, kto lubi aktywnie poznawać dziedzictwo historyczne i przyrodnicze proponujemy udział w QUESTINGU – zabawie terenowej, polegającej na podążaniu do wyznaczonego celu nieoznakowaną ścieżką. Uczestnik zabawy ma do dyspozycji rymowany opis oraz ilustrującą go mapę. Od dawna wiadomo, że najskuteczniejsza edukacja i poznawanie odbywa się poprzez osobiste doświadczenie.  Jeśli dodać do tego elementy zabawy i poszukiwań skarbu to mamy gotową receptę na atrakcyjną ofertę spędzania wolnego czasu.

Mamy do zaoferowania dwa questy: „Sekrety Lasu Kumiecie w Gołdapi" oraz „Drzewa Lasu Kumiecie". Pierwszy  przedstawia historię Lasu Kumiecie związaną z wojskami Luftwafe. Spacerując trasą drugiego questy poznasz drzewa charakterystyczne dla mazurskich lasów oraz dowiesz się kilku ciekawostek z nimi związanych.

Na trasie trzeba wykonać  zadania, zawarte w queście, które służą do rozwiązania finałowego hasła.   Na końcu  drogi  należy wpisać się do Księgi Gości i przybić pieczęć questu.

Gotowe ulotki można otrzymać w biurze Nadleśnictwa Gołdap lub pobrać poniżej.

Życzymy udanej zabawy!

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów są lasy i zrównoważony rozwój miast. 21 marca jest okazją, aby uświadomić ludziom, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych.

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 % globalnej populacji.

Postępująca urbanizacja nie musi jednak oznaczać niekontrolowanej ekspansji zanieczyszczonych miast. Drzewa na terenach zurbanizowanych oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.  

Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?

  • Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.
  • Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania.
  • Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stop. C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.
  • Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.
  • Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.
  • Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając  pozytywnie na różnorodność biologiczną.
  • Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.
  • Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają  jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

     

    Jak co roku organizatorzy MDL zachęcają kraje do podejmowania działań, czyli sadzenie drzew, organizowania konkursów, wystaw czy innych inicjatyw na poziomie lokalnym, krajowym czy międzynarodowym, których celem jest uświadamianie roli oraz znaczenia lasów i drzew.

    21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL).

    Spot promujący tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa.