Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody to zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa.

Pomnikami zostają twory żywej i nieożywionej przyrody, które są wartościowe pod względem historycznym, naukowym, przyrodniczym, kulturowym, krajobrazowym oraz takie, które wyróżniają się indywidualnymi cechami. Są to: drzewa, aleje drzew, krzewy, głazy narzutowe, wodospady, skały, jaskinie, czy źródła.

Pomniki przyrody muszą spełniać kryteria, które są opisane w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 17 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody.

W Polsce jest ponad 31tys. takich obiektów. Rejestr form ochrony przyrody jest aktualizowany na bieżąco i dostępny pod linkiem crfop.gdos.gov.pl

Na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i w otulinie można zobaczyć 22 pomniki przyrody. 11 pomników występuje na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwo. 3 obiekty to pomniki gatunków obcych (żywotnik olbrzymi, sosna wejmutka, jodła) oraz 2 należą do gatunków niewystępujących naturalnie na naszym terenie (buk zwyczajny).

Warto zobaczyć:

- aleję jarząbów szwedzkich przy drodze Błąkały-Stańczyki,

- aleję dębów szypułkowych przy budynku dawnego nadleśnictwa w Żytkiejmach,

- „Dworzanina" – sędziwego dęba szypułkowego znajdującego się w parku podworskim w Bludziach,

- grupę 7 buków – w Puszczy Rominckiej przy zielonym szlaku turystycznym,

- lipę odroślową – grupę 12 drzew zrośniętych u podstawy w Puszczy Rominckiej przy szlaku rowerowym „Śladami Rominckich Jeleni".


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Chcielibyśmy serdecznie państwa zaprosić do poznania Naszych pięknych terenów !!

      W bezludnej leśnej głuszy na turystów czeka wiele niespodzianek. Szczególnie mocno ucieszą one pasjonatów przyrody. Dlatego turystyka poznawcza pełni ważną rolę w aktywności z dziedziny ochrony przyrody.

      Sprzyjają temu zróżnicowane  formy natury, powracającej w wielu miejscach na tereny zagospodarowane przez człowieka, co stworzyło oryginalne warunki krajobrazowe. Poznanie terenów Nadleśnictwa Gołdap ułatwiają dobrze oznaczone w terenie cztery szlaki turystyczne. Najciekawszym z przyrodniczego punktu widzenia jest niewątpliwie szlak zielony, który możemy przebyć pieszo lub rowerem. Przebiegając Puszczę z Gołdapi do Stańczyk, prowadzi przez zróżnicowane tereny leśne i mija aż trzy rezerwaty przyrody. Z kajaka podziwiać można uroku rzek i wąwozów, organizując spływ np. Gołdapą. Dzięki surowemu klimatowi i wyjątkowo długiej zimie dobre warunki do poznania Puszczy w zimowej szacie stwarza narciarstwo nizinne.

      Piękno Puszczy i urozmaicenie terenu na której leży, czyni ją bardzo atrakcyjną turystycznie.

                         

      Dla osób zainteresowanych poznaniem jakże pięknej Puszczy polecamy zatrzymanie się w Osadzie Leśnej, którą dysponuje Nadleśnictwo. Osada położona jest w miejscowości Żytkiejmy przy drodze wojewódzkiej nr 651 prowadzącej z Gołdapi do Szypliszek.

     Atmosfera i okolica tam panująca sprzyjają odpoczynkowi od zgiełku miasta i codziennych spraw !

Rezerwacje po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Kontakt do Osady leśnej (87)615 97 03.