Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Szkolne wycieczki do zimowego lasu

Któż z nas nie wspomina czasem swoich szkolnych lat, może nawet dochodząc do wniosku, że miło byłoby cofnąć czas i raz jeszcze to po przeżywać.

Z największym sentymentem wspominamy zwykle wszelkie klasowe biwaki, wycieczki, wspólne wyjścia i wyjazdy do różnych miejsc. Takie przyjemne wspomnienia pozostaną na pewno w pamięci wielu uczniów okolicznych szkół, którzy licznie odwiedzają tej zimy lasy naszego Nadleśnictwa, zwłaszcza Las Kumiecie.

Dość długo utrzymujący się śnieg i „przyjazne" temperatury kuszą nauczycieli, rodziców i uczniów, by spędzić kilka godzin poza szkolnymi murami. Przybywają do lasu, by rozkoszować się świeżym powietrzem, pięknymi widokami, emocjonującymi kuligami oraz pysznymi kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem. Odwiedzający las uczniowie nie zapominają o jego mieszkańcach, którzy zimą mają często problemy ze zdobyciem pożywienia – dzieci zostawiają w paśniku owoce, warzywa, siano, ziarno, a na pobliskich krzewach zawieszają smakołyki dla ptaków. Przy okazji chętnie słuchają o potrzebach i zwyczajach zwierząt, dowiadują się dlaczego, kiedy i jak należy je dokarmiać. Emocjonujące jest także poszukiwanie w lesie tropów i śladów zwierząt. Porównanie drobnych odcisków kopytek sarny z całkiem pokaźnym tropem łosia, wywołuje często niemałe zdziwienie.

My, leśnicy, również cieszymy się z tych spotkań z dziećmi i młodzieżą, podczas których mamy możliwość utrwalić i poszerzyć posiadaną przez nich wiedzę przyrodniczą oraz przekazać kilka ciekawostek z życia lasu i jego mieszkańców.

Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na nasz profil na facebooku https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Goldap/ , a po leśne ciekawostki także na nasze zajęcia o każdej porze roku.