Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?

CO WIDZISZ, HOBBICIE? ŚMIECI, ŚMIECI, ŚMIECI?

CZAS NA RECYKLING REJS – „3 RZEKI"!

W dniach 7–9 czerwca dzieci i młodzież z gołdapskich szkół wraz z ekologiem Dominikiem Dobrowolskim oraz Fundacją PlasticsEurope Polska posprzątają podczas spływów kajakowych trzy rzeki: Gołdapę, Sapinę i Rospudę.

– „Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba". W czerwcu niestety przekonam się o prawdziwości tego cytatu z „Hobbita" Tolkiena. Dlaczego turysta odpoczywający na Mazurach musi oglądać opony, stare pralki, butelki i puszki zaśmiecające rzeki, jeziora i lasy?! – pyta retorycznie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.

7 czerwca w czasie spływu rzeką Gołdapą oczyści wodę i pobliskie tereny. Dzień później spłynie Sapiną, a 9 czerwca – Rospudą na Suwalszczyźnie, pozostawiając po sobie czyste brzegi, a na wodzie jedynie kilwater, ale nie śmieci. Gołdapa to rzeka coraz częściej odwiedzana przez kajakarzy, a Rospuda i Sapina zyskały już miano kultowych rzek i co roku spływa nimi wielu wodniaków.

– Weźmy do serca hasło każdego prawdziwego ekologa: „Dbam o środowisko – śmieci zabieram ze sobą". Rzeka to nie miejsce na odpady, zwłaszcza te wartościowe, które można poddać recyklingowi, jak odpady tworzyw – mówi Kazimierz Borkowski z Fundacji PlasticsEurope Polska.

Jakie śmieci kryją tutejsze wody i ich lądowe sąsiedztwo? Czas na Recykling Rejs! Czas na wielkie sprzątanie!

Recykling Rejs to kampania edukacyjna realizowana od 2011 r. przez Fundację PlasticsEurope Polska i Dominika Dobrowolskiego. Głównym jej celem jest walka z zaśmieceniem środowiska wodnego, edukacja ekologiczna i promocja recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Do kampanii już w zeszłym roku przyłączyła się Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi, organizując akcję "Wodnego Sprzątania Świata". W tym roku kolejna wspólna akcja, podczas której uczniowie oraz ich rodzice wezmą udział w trzech ekologicznych spływach kajakowych. Nad całością akcji opiekę sprawuje wspaniała nauczycielka Alina Oleszczuk.

Akcje sprzątania rzek i brzegów otwarte są dla chętnych.

Ahoj! Zapraszamy!

Więcej inf.: www.recykling-rejs.pl

https://www.facebook.com/RecyklingRejs/