Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Rominckiej to pas o szerokości od 0,5 km do 5 km otaczający Puszczę Romincką od wschodu i południa.

Obszary chronionego krajobrazu to jedna z form ochrony. Wyznaczane są obszary wyróżniające krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach. Istotne są wartościowe obszary, które mogą wpłynąć na możliwość zaspokojenia potrzeb z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych.

Piękno miejscowego krajobrazu wyróżniono wyznaczeniem w zasięgu Nadleśnictwa aż pięciu Obszarów Chronionego Krajobrazu.

Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Gołdapy i Węgorapy

Obszar o powierzchni całkowitej 30534 ha (616,26 ha na gruntach nadleśnictwa) został powołany na podstawie Rozporządzenie Nr 49 Wojewody  Warmińsko-Mazurskiego z dnia 2 lipca 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Gołdapy i Węgorapy (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 108, poz. 1831). Położony na terenie powiatów węgorzewskich i gołdapskiego w gminach:
Budry, Węgorzewo, miasto Węgorzewo, Banie Mazurskie, Gołdap i miasto Gołdap.

Obszar Chronionego Krajobrazu Grabowo

Obszar o powierzchni całkowitej 3764,5 ha (1,87 ha na gruntach nadleśnictwa) powołany rozporządzeniem Nr 23 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Grabowo (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 70, poz. 1339). Położony w województwie-mazurskim, w powiecie gołdapskim na terenie gminy Gołdap.

Obszar Chronionego Krajobrazu Wzgórz Szeskich

Obszar o powierzchni całkowitej 12 495,10ha (Nie obejmuje gruntów zarządzanych przez nadleśnictwo) powołany rozporządzeniem Nr 39 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Wzgórz Szeskich (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 71, poz. 1365).Obszar położony jest w powiecie gołdapskim na terenie gminy Gołdap oraz w powiecie oleckim na terenie gminy Kowale Oleckie.

Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Błędzianki

Obszar o powierzchni całkowitej 5 994,50 ha (396,18 ha na gruntach nadleśnictwa) powołany rozporządzeniem Nr 22 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie   Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Błędzianki (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 70, poz.1338).   Obszar położony jest w powiecie gołdapskim na terenie gmin Gołdap oraz Dubeninki.

Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Rominckiej

Obszar o powierzchni całkowitej 7 740,00 ha (920,86 ha na gruntach nadleśnictwa) powołany rozporządzeniem Nr 39 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 23 kwietnia 2008 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Puszczy Rominckiej (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 70, poz. 1346). Obszar położony jest w powiecie gołdapskim na terenie gmin Gołdap oraz Dubeninki.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy

Druga połowa października to czas, kiedy myśli wielu polaków w szczególny sposób kierują się ku naszemu wielkiemu rodakowi – św. Janowi Pawłowi II. Spora część z nich jeszcze pamięta tę ogromną radość sprzed czterdziestu lat, gdy do Polski dotarła ta niezwykła watykańska nowina.

Z Watykanem i Papieżem, choć już pochodzącym z innego kraju, związane jest też inne wydarzenie, sprzed niespełna roku. Wtedy właśnie w okolicach Żytkiejm wycięty został piękny świerk, który został przetransportowany na Plac św. Piotra w Rzymie, by cieszyć tam oczy jako świąteczna choinka.

            Dla upamiętnienia tego wyróżnienia, jakie spotkało nasze nadleśnictwo, w miejscu, gdzie rósł „watykański” świerk odsłonięta została tablica. Odsłonięcia dokonali – Nadleśniczy Grzegorz Jejer, Dyrektor PKPR Jaromir Krajewski oraz Starosta gołdapski Andrzej Ciołek. W wydarzeniu wzięli także udział okoliczni mieszkańcy, uczestnicy spotkania inaugurującego w PKPR rozpoczęcie projektu „ Podniesienie standardu bazy technicznej i wyposażenia parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego” oraz spora część pracowników naszego nadleśnictwa.

            Odsłonięciu tablicy towarzyszyło także posadzenie około 100 sadzonek świerka, wyhodowanych w naszej szkółce leśnej z nasion pochodzących z „watykańskiego” drzewa. Było to jednocześnie symboliczne włączenie się do akcji „100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości Polski”.    

Po więcej zdjęć zapraszamy na stronę www.goldap.org i stronę Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej .