Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych, z respektowaniem warunków i procesów naturalnych

     Przy formułowaniu szczegółowych celów hodowli lasu, należy wyróżniać:

            1) cele perspektywiczne (długookresowe) polegające na określeniu pożądanej postaci drzewostanu w wieku jego dojrzałości do odnowienia i pożądanej postaci urządzanego obiektu;
            2) cele etapowe (średniookresowe), obejmujące od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, które powinny być realizacyjnym rozwinięciem celów perspektywicznych, zgodnie z naturalną dynamiką rozwoju drzewostanu od fazy inicjalnej, przez młodocianą, dojrzewania, dojrzałości, starzenia się i odnowienia, z pozostawieniem fragmentów drzewostanu do fazy starości fizjologicznej i naturalnego rozpadu. Cele średniookresowe powinny uwzględniać potrzebę wprowadzania ewentualnych korekt w aktualnym stanie drzewostanów, niezbędnych dla osiągnięcia celów perspektywicznych np.:

  •  zmiany kierunków i natężenia cięć pielęgnacyjnych w różnych etapach rozwoju drzewostanów,
  •  przebudowy składu gatunkowego drzewostanów,
  •  zróżnicowania struktury wiekowej i przestrzennej drzewostanów,
  •  optymalizacji zapasu produkcyjnego drzewostanów,
  •  rewitalizacji gleb i regradacji siedlisk,
  •  odbudowy systemu małej retencji w lesie,
  •  przywracania naturalnej różnorodności biologicznej lasu.

    Cele te i sposoby ich realizacji określają komisje techniczno - gospodarcze przy opracowywaniu projektów kolejnych planów urządzenia lasu.

    Roczny rozmiary prac odnowieniowych i zalesieniowych w Nadleśnictwie Gołdap na rok 2022 przedstawia się następująco:

  • odnowienia powierzchni po cięciach rębniami złożonymi – 41,10 ha,
  • wyprzedzające przygotowanie gleby – 16,88 ha,
  • uznanie odnowień naturalnych – 1,51 ha,
  • wykonanie poprawek i uzupełnień – 2,84 ha,
  • pielęgnowanie upraw – 153,54 ha,
  • czyszczenia wczesne – 35,24 ha,
  • czyszczenia późne – 64,74 ha.

     Podstawowe gatunki wprowadzane na uprawy leśne to:

  • świerk,
  • sosna,
  • dąb,
  • modrzew,
  • brzoza,
  • olsza, 
  • jesion.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

Ruszyła kampania „Stop pożarom traw”!

– Kampania „STOP pożarom traw” ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. O skuteczności profilaktyki świadczą statystki – w 2015 r. doszło do ponad 82 tys. pożarów traw, natomiast w ubiegłym roku było ich już o ponad połowę mniej, bo 36 tys. – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA podczas briefingu prasowego inaugurującego kampanię.

Wypalanie traw to problem, z którym strażacy zmagają się co roku. Choć rośnie świadomość społeczna w tej kwestii, to jednak nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia ziemię. – Co roku strażacy mają do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 r. odnotowano ponad 126 tys. pożarów, wśród nich było 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. To prawie 30 proc. wszystkich pożarów w Polsce. Najważniejsza jest świadomość, wszystko zależy od nas – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

Data rozpoczęcia tegorocznej kampanii przeciwko wypalaniu traw nie jest przypadkowa. Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw. W tym roku doszło już do ponad 8 tys. pożarów łąk i nieużytków rolnych. Jak poinformował nadbrygadier Leszek Suski, komendant główny PSP, w ubiegłym roku najwięcej pożarów traw odnotowano właśnie w marcu i w kwietniu – aż 18,5 tys. Stanowiło to ponad 50 proc. wszystkich pożarów traw w ubiegłym roku. – Dlatego właśnie teraz chcemy dotrzeć z naszą kampanią do jak największej liczby osób. Strażacy będą organizowali akcje edukacyjne w szkołach. Będziemy współpracowali z samorządowcami i duchownymi – zapowiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw" została również uruchomiona strona internetowa  Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych. – Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h. Tak więc człowiek nie ma szans uciec przed ogniem – przestrzegał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że wypalanie traw jest zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. – Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat – podkreślił wiceminister Jarosław Zieliński.

<a class="active" data-cke-saved-href="http://www.stoppozaromtraw.pl/" href="http://www.stoppozaromtraw.pl/" target="_blank" title="Link zewnetrzny: W ramach kampanii „STOP pożarom traw" została="" również="" uruchomiona="" strona="" internetowa="" www.stoppozaromtraw.pl="" można="" na="" niej="" znaleźć="" wszystkie="" informacje="" o="" akcji="" oraz="" pobrać="" materiały."="">FanPage Kampanii: https://www.facebook.com/stoppozaromtraw/
Dział „Porady" – „Stop Pożarom Traw": http://www.straz.gov.pl/porady/Sezon_2017link zewnętrzny

Poniżej znajduje się plik z prezentacją do pobrania.

Opracowanie tekstu: MSWiA
Opracowanie merytoryczne: KG PSP i KW PSP w Łodzi

Materiały do pobrania