Wydawca treści Wydawca treści

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?

Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a  mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale  stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z  muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?

Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak  są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.

Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

VII Plenerowa impreza prozdrowotna

VII Plenerowa impreza prozdrowotna

,, Więcej ruchu więcej zdrowia,,

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi  i Nadleśnictwo Gołdap serdecznie zapraszają na VII plenerową  imprezę prozdrowotną „Więcej ruchu  więcej zdrowia”.

Start w sobotę, 21 kwietnia o godzinie 1100
Miejsce spotkania: Las Kumiecie

Udział w imprezie jest bezpłatny.  Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału. Wzorem lat ubiegłych została przygotowana trasa zdrowia (2 km),  wzdłuż której ustawione zostaną stoiska naszych Partnerów. W programie przewidziana jest moc atrakcji na poszczególnych stanowiskach:

 

 >> Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna:

  • Pomiar CO w wydychanym powietrzu,
  • Edukacja i materiały z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych,
  • Pogadanki na temat środków psychoaktywnych (tytoń, alkohol ,tzw. dopalacze),
  • Edukacja na temat prawidłowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej w każdym przedziale wiekowym,
  • Profilaktyka HIV/AIDS – informacje na temat kto i kiedy powinien wykonać bezpłatne badanie w kierunku HIV.
  • Konkursy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży: sztafeta rodzinna, dwupokoleniowa - bieg rodzica z przedszkolakiem na dystansie 600 m, slalom między pachołkami z woreczkiem na głowie, bieg z woreczkiem i jabłkiem na głowie.

>>  Nadleśnictwo Gołdap:

  • Gry i zabawy  ekologiczne,
  • Ciekawostki z życia lasu,
  • Ścieżka zdrowia.

>>  Starostwo Powiatowe w Gołdapi:

  • Slalom z taczką,
  • Ćwiczenia hula-hop,
  • Strzały do bramki,
  • Gadżety promocyjne i materiały informacyjne związane z powiatem gołdapskim.

>> 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy:

  • „Sprawni jak żołnierze! - tor przeszkód w umundurowaniu, z atrapą karabinka kbk AK oraz z hełmem na głowie,
  • Każdy z zawodników, który dotrze do mety, otrzymuje upominek.

>>  Grupowa Praktyka Pielęgniarek i Położnych „PULS” :

  • Pomiar poziomu cukru w surowicy krwi dla osób będących na czczo,
  • Możliwość otrzymania (bezpłatnie) glukometru dla osób chorujących na cukrzycę,
  • Pomiar ciśnienia krwi, tętna, interpretacja wyników,
  • Porady odnośnie podstawowych zasad żywienia w różnych jednostkach chorobowych,
  • Możliwość uzyskania gotowych wzorów diety dla cukrzyków, instruktaż wyliczania BMI, (pomiary masy ciała, wzrostu)
  • Porady dotyczące zasad korzystania ze świadczeń gwarantowanych w NFZ
  • Quizy dla dorosłych, dla dzieci z nagrodami,
  • Ulotki, broszury o tematyce zdrowotnej
  • Ankiety w profilaktyce gruźlicy( wyłącznie mieszkańcy zadeklarowani do naszej Praktyki)

>> Ośrodek Pomocy Społecznej w Gołdapi:

  • Gra pod nazwą - "Traf w ruchomą bramkę",
  • Ulotki, broszury, poradniki informujące o szkodliwości nadużywania alkoholu, środków psychoaktywnych,
  • Naklejki ze zwierzętami dla dzieci.

>> Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gołdapi:

  • Loteria fantowa dla dzieci,
  • Zabawy ruchowe dla całej rodziny,
  • Promocja kampanii „Postaw na rodzinę”.

>>  Urząd Miejski w Gołdapi:

  • Rzucanie lotkami do tarczy,
  • Quiz wiedzy o zdrowiu,
  • Ulotki, broszury edukacyjne.

>> Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gołdapi:

  • Quiz – pt:” Ruch i jedzenie mają znaczenie”,
  • Tor przeszkód – zadania usprawniające motorykę dużą
  • Zabawy ruchowe rozwijające:

- koordynację wzrokowo – ruchową,

- stymulujące i rozwijające zmysły,

- rozwijające spostrzegawczość.

>> Komenda Powiatowa Policji:

  • Podstawy edukacji dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego
  • Autochodzik,
  • Świat widziany przez alkogogle i narkogogle
  • Ulotki, gadżety edukacyjne.

Na polanie Lasu Kumiecie prowadzone będą zajęcia sportowe przygotowane m.in. przez Szkołę Pływania Adam Kozłowski, Klub Sportowy HUSARIA Damian Szafrana, Capoeira Michał Piszczek, Zumba Aneta Adamczewska. W tym roku dołączył do nas Pani Danuta Szyszkowska, która poprowadzi zajęcia edukacyjne „Czas kobiet – zadbaj o siebie”. Wolontariat Gołdap zadba o samopoczucie najmłodszych organizując czas poprzez zabawy ruchowe i plastyczne w tym malowanie twarzy.

Wśród atrakcji nie zabraknie pokazu Ochotniczej Straży Pożarnej w Górnym, Falck Medycyna Gołdap, Sanatorium WITAL oraz Air Soft Gun Paweł Kropiwnicki.

Wspierać nas będą uczniowie mundurowej klasy wojskowej przy Zespole Szkół Zawodowych w Gołdapi oraz Drużyna Harcerska AVES.

Dodatkową atrakcją będą I Otwarte Mistrzostwa Gołdapi w Biegu na Orientację organizowane przez 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy.

Przy wiacie edukacyjnej Nadleśnictwa Gołdap będzie można posilić się i odpocząć przy wspólnym ognisku.

Zgodnie z tradycją na zakończenie imprezy zostanie przyznana nagroda dla najstarszego i najmłodszego uczestnika imprezy.

Patronat medialny: radio 5, goldap.info.pl, goldap.org.pl

W załączeniu do pobrania ulotka informacyjna.

 

Zapraszamy całymi rodzinami!

 

Materiały do pobrania