Web Content Display Web Content Display

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w nadleśnictwie jest prowadzona na podstawie planu urządzenia lasu.

Plan urządzania jest podstawowym dokumentem określającym  opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej.  Sporządza się go na okresy dziesięcioletnie dla każdego z nadleśnictw. Wykonanie planu zleca dyrektor regionalnej dyrekcji lasów państwowych, a zatwierdza go minister środowiska.

Obecnie obowiązującym w Nadleśnictwie Gołdap jest plan urządzania lasu na lata 2015-2024.

Części planu urządzania lasu dostępne są na stronie BIP Nadleśnictwa:

https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-goldap/plan-urzadzenia-lasu

Aktualne i archiwalne dane o lasach Nadleśnictwa Gołdap można pobierać i przeglądać na stronach Banku Danych o Lasach :

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/udostepnianie  - dane do pobrania,

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - mapy online.

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Piękna polska choinka stanie na Placu św. Piotra w Watykanie

Piękna polska choinka stanie na Placu św. Piotra w Watykanie

2100 kilometrów będzie miał do pokonania samochód ciężarowy wiozący choinkę na Plac świętego Piotra w Watykanie.

Choinka, czyli okazały i bardzo piękny, 25 metrowy świerk pospolity będzie przekazany przez Lasy Państwowe jako główny element dekoracji bożonarodzeniowej Placu świętego Piotra w Watykanie.

Świerk, który został wybrany i zaakceptowany do przekazania do Watykanu, rósł w Nadleśnictwie Gołdap w Puszczy Rominckiej (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku), pochodził z samosiewu, ma około 28 metrów wysokości, grubość pnia w dolnej części wynosi 80 cm, a szacowany wiek to około 70 lat. Świerk jest zdrowy i dorodny, koronę ma symetryczną i zbieżystą, dobrze ukształtowaną.

- Wygląda jak z obrazka –powiedziała jedna z licznych osób obserwujących ścinanie świerka.

8 listopada w Nadleśnictwie Gołdap miała miejsce skomplikowana operacja ścięcia i bezpiecznego ułożenia na naczepie transportowej tego wspaniałego drzewa. Przy ścięciu i jego profesjonalnym ułożeniu na naczepie, pracowało kilkunastu robotników ze specjalistycznej firmy zajmującej się tego typu pracami.

Cała operacja rozpoczęła się od godzin rannych, kiedy na utwardzony plac wokół drzewa przyjechały dwa ciężkie dźwigi, długa naczepa transportowa i podnośnik. Prace rozpoczęto od ustabilizowania na gruncie dźwigów na specjalnych betonowych płytach. Następnie przy pomocy wysięgnika umocowano, w pobliżu wierzchołka świerku, linę do której przymocowano hak dźwigu, ustawiono specjalne podpory na których świerk miał zostać na krótko położony i dopiero wtedy pilarz mógł rozpocząć ścinanie drzewa. Po ścięciu za pomocą dźwigów ostrożnie położono świerk na podpory, a następnie na naczepę transportową. W tej chwili trwa „opakowywanie świerka”, czyli dociskanie specjalnymi taśmami jego rozłożystych konarów do pnia, po to, aby stanowił bezpieczny ładunek podczas transportu. Było to też wydarzenie medialne. Świerk stał się już celebrytą. Jego pozyskanie i załadunek obserwowało kilka ekip telewizyjnych i radiowych.

Zanim choinka wyjedzie z Polski, zostanie jeszcze poświęcona w Ełku, na Placu Jana Pawła II, przez Jego Ekscelencję Jerzego Mazura biskupa diecezji ełckiej, pożegnana przez leśników dźwiękami sygnałów myśliwskich, a potem pojedzie już do Watykanu.

Podróż choinki z polskich lasów przez Europę na Plac św. Piotra będzie trwała około półtora tygodnia, a trasa będzie liczyła około 2100 kilometrów. Transport ze względu na nietypowy ładunek, będzie jechał tylko nocami, aby nie utrudniać jazdy innym użytkownikom drogi.

Zwieńczeniem całego przedsięwzięcia będzie rozświetlenie choinki 7 grudnia lampkami i ozdobami przygotowanymi przez chore dzieci leczone we Włoszech na oddziałach onkologicznych. Weźmie w nim udział papież Franciszek.

Choinka od leśników z polskich lasów stanie po raz drugi na Placu św. Piotra w Watykanie. 20 lat temu, w 1997 roku, w Watykanie stanął świerk z okolic Zakopanego, jako dar dziękczynny górali za pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.