Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Choinka dotarła do Watykanu !!

Choinka dotarła do Watykanu !!

Relacja z jedenastego i dwunastego dnia transportu choinki, z Lasów Państwowych, do Watykanu.

"Zgodnie z harmonogramem, o godzinie 23:00, trzech włoskich pilotów zjawiło się na naszym przystanku w Giove Ovest. Ze stacji wyruszyliśmy dopiero około 24:00, po wcześniejszych ustaleniach dot. przejazdu na ostatnie 90 km. Po paru kilometrach konieczne było wstrzymanie lewostronnego ruchu na autostradzie, z powodu prac drogowych. Po wyjeździe z autostrady czekały na nas jednostki policji (okazało się, że muszą oni zastąpić żandarmerię watykańską). Eskorta policji trwała przez ok. 40km, aż do momentu wjazdu na Plac Świętego Piotra. Policja podczas jazdy blokowała wszystkie wjazdy na autostradę. Podejrzewamy, że brało w tym udział ponad 10 radiowozów policyjnych i dodatkowa ''straż" autostradowa. Pokonanie tych 90 km trwało niemal 3 godziny. Było bardzo ekscytujące i stresujące, ze względu na gęstą mgłę i sam wjazd ulicą zgody, która łączy Rzym z Watykanem. Do wyznaczonego (ogrodzonego) miejsca na placu dojechaliśmy ok. godziny 3, gdzie czekało na nas mnóstwo fotoreporterów. Rano o godzinie 7:30 zabraliśmy się, razem z watykańską ekipą dźwigowych i cieśli za rozpakowywanie choinki (Co roku zajmują się tym Ci sami ludzie). Zawinięta ona była w ponad 200 mb siatki, prawie 2 km sznurków oraz ok. 35 pasów zabezpieczających o 12 m. Dzięki doświadczeniu pracowników udało się postawić choinkę w niespełna 4 godziny. Zainteresowanie ostatnim etapem było ogromne. Wiele dziennikarzy i turystów z całego świata obserwowało jak nasze piękne drzewo z Polskich Mazur staje na Placu Św. Piotra."

- Monika Rybka