Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

17-18 listopada 2017 r. Siódma noc transportu choinki

17-18 listopada 2017 r. Siódma noc transportu choinki

Relacja z siódmej nocy transportu choinki, z Lasów Państwowych, do Watykanu.

"Ponad 24 godzinna pauza wynikała z konieczności postoju kierowcy, który jechał już 6 dobę z rzędu. Z granicy Austriacko-Niemieckiej wyruszyliśmy ok. godz. 21. Sam wyjazd był nieco utrudniony przez przepełniony parking. Podróż przebiegła sprawnie pomimo kilku zwężeń na autostradzie A10, w okolicach miejscowości - Saint Michael. Trasa była ciekawa ze względu na liczne tunele, na których auto z choinką poruszało się środkiem (zajmowało praktycznie oba pasy). Dojechaliśmy po ok. 4 godzinach na granicę z Włochami- Arnoldstein. Gdzie dołączył do nas Piotr Barandziak, kierowca z HR Polska, z mniejszymi choinkami. We Włoszech obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów ponadgabarytowych w weekend (od godz. 5 w sb do godz. 22 w ndz). W ciągu dnia rozpowszechniona przez media informacja o nas przyciągnęła miejscowych (zarówno z Austrii jak i z Włoch). Zdobyliśmy nowe wpisy do kroniki oraz więcej zdjęć z choinką i przyjezdnymi."

- Monika Rybka

Zapraszamy również do śledzenia trasy Naszej choinki :

http://www.ol-trans.pl/