Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Chcielibyśmy serdecznie państwa zaprosić do poznania Naszych pięknych terenów !!

      W bezludnej leśnej głuszy na turystów czeka wiele niespodzianek. Szczególnie mocno ucieszą one pasjonatów przyrody. Dlatego turystyka poznawcza pełni ważną rolę w aktywności z dziedziny ochrony przyrody.

      Sprzyjają temu zróżnicowane  formy natury, powracającej w wielu miejscach na tereny zagospodarowane przez człowieka, co stworzyło oryginalne warunki krajobrazowe. Poznanie terenów Nadleśnictwa Gołdap ułatwiają dobrze oznaczone w terenie cztery szlaki turystyczne. Najciekawszym z przyrodniczego punktu widzenia jest niewątpliwie szlak zielony, który możemy przebyć pieszo lub rowerem. Przebiegając Puszczę z Gołdapi do Stańczyk, prowadzi przez zróżnicowane tereny leśne i mija aż trzy rezerwaty przyrody. Z kajaka podziwiać można uroku rzek i wąwozów, organizując spływ np. Gołdapą. Dzięki surowemu klimatowi i wyjątkowo długiej zimie dobre warunki do poznania Puszczy w zimowej szacie stwarza narciarstwo nizinne.

      Piękno Puszczy i urozmaicenie terenu na której leży, czyni ją bardzo atrakcyjną turystycznie.

                         

      Dla osób zainteresowanych poznaniem jakże pięknej Puszczy polecamy zatrzymanie się w Osadzie Leśnej, którą dysponuje Nadleśnictwo. Osada położona jest w miejscowości Żytkiejmy przy drodze wojewódzkiej nr 651 prowadzącej z Gołdapi do Szypliszek.

     Atmosfera i okolica tam panująca sprzyjają odpoczynkowi od zgiełku miasta i codziennych spraw !

Rezerwacje po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Kontakt do Osady leśnej (87)615 97 03.