Asset Publisher Asset Publisher

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.

Natura 2000 należy do najmłodszych form ochrony przyrody. W Polsce wprowadzona w 2004r. jako jeden z obowiązków związanych z przystąpieniem do Unii Europejskiej, co oznacza że powoływana jest we wszystkich państwach członkowskich tworząc Europejską Sieć Ekologiczną Natura 2000. Celem organizacji sieci Natura 200 jest zachowanie zagrożonych wyginięciem siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt w skali Europy  a także typowych, wciąż jeszcze powszechnie występujących gatunków i siedlisk.

W skład sieci Natura 2000 wchodzą:

 · obszary specjalnej ochrony ptaków (PLB),

 · specjalne obszary ochrony siedlisk (PLH),

· obszary specjalnej ochrony ptaków pokrywające się z specjalnymi obszarami ochrony siedlisk (PLC).

Obecnie w Polsce powołane są obszary Natura 2000:

- 145 obszary specjalnej ochrony ptaków (PLB),

- 849 specjalne obszary ochrony siedlisk (PLH).

Na terenie Nadleśnictwa Gołdap w 2008r. powstał Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk PLH 280005 Puszcza Romincka. Obszar ten zajmuję 14 754,34 ha. Trwają pracę nad przygotowaniem Planu Zadań Ochronnych dla tego obiektu.

Przeczytaj więcej

https://natura2000.gdos.gov.pl/

   


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa

Lasy Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Gołdap to przede wszystkim historyczny kompleks leśny Puszczy Rominckiej.

     Administrowana polska część Puszczy obejmuje około 15,5 tys. hektarów. Pozostałe, około 23 tys. hektarów, znajduje się po stronie rosyjskiej.

     Lasy Nadleśnictwa Gołdap wyróżniają się dużym udziałem świerka, który jest gatunkiem panującym na blisko pięciu tysiącach hektarów.Na wielu kolejnych tysiącach hektarów współtworzy zróżnicowane zbiorowiska leśne. Bardzo duży jest też udział dębu, które panuje na ponad 2.6 tys. hektarów. Sosna, będąca ,,królową polskich lasów ", tu zajmuje zaledwie niecałe 20 % powierzchni. Liczne tereny podmokłe i bagienne wpłynęły na duży udział brzozy i olszy.

     Zbiorowiskiem, które wyróżnia lasy Nadleśnictwa Gołdap, jest borealny las świerkowy. Panujący w nim mrok, duża wilgotność, swoisty dywan różnorodnych mchów oraz wiszące na gałęziach porosty, wywołują wrażenie prawdziwych, dzikich puszcz. Charakterystyczne są również żyzne zbocza i pagórki porośnięte lasami liściastymi z udziałem lip, grabów, wiązów i klonów. Na uboższych w składniki pokarmowe i wodę piaskach rosną lasy mieszane, złożone z sosen i świerków oraz leszczyn w podszycie. Podmokłe doliny zajmują łęgi z olszami i jesionami. Bardzo rzadkimi i cennymi fragmentami lasów są bory bagienne, porastające zagłębienia zarośniętych jezior, złożone z karłowatych sosen. Specyficzne warunki przyrodnicze spowodowały, że lasy te bywają nazywane POLSKĄ TAJGĄ.