Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Jednym z celów trwale zrównoważonej gospodarki leśnej jest użytkowanie lasu. Użytkowanie lasu zajmuje się planowaniem i racjonalnym pozyskiwaniem użytków leśnych w postaci drewna oraz tzw. produktów ubocznego użytkowania lasu, jakimi są grzyby, owoce leśne, zioła, kora, choinki świąteczne itp. Użytkowanie lasu to także pozyskiwanie zwierzyny oraz bardzo ważne pozaprodukcyjne funkcje, jakie pełnią lasy np. w ograniczaniu nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze. Użytkowanie lasu zapewnia zaspokojenie potrzeb społeczeństwa na surowce pochodzące z lasu i ich pochodne, a jednocześnie daje możliwość uzyskiwania przychodów na finansowanie m. in. odnawiania, hodowli i ochrony lasu.

     Lasy użytkowane były przez człowieka od zarania cywilizacji, jednak sposoby ich użytkowania na przestrzeni wieków zmieniły się radykalnie. Wraz ze zmniejszaniem się areału lasów i rosnącą świadomością ekologiczną człowieka zaprzestano rabunkowego użytkowania lasu, zaczęto robić to z rozsądkiem i poszanowaniem przyrody. Zmieniły się również narzędzia do pozyskiwania drewna. Przez stulecia drzewa ścinano za pomocą toporów i siekier, później pił ręcznych. Do zrywki, czyli wywożenia ściętych drzew z lasu, używano koni. Dopiero w XX w., gdy wynaleziono silnik i powstały pierwsze pilarki mechaniczne rozpoczęła się mechanizacja użytkowania lasu.Przez lata pilarki ewoluowały od bardzo ciężkich, najczęściej dwuosobowych i mało poręcznych do lekkich, nowoczesnych i w miarę bezpiecznych pilarek używanych dziś przez każdego drwala.

     Rozwój techniki nie zatrzymał się jednak na pilarkach. Coraz częściej stosowane są do pozyskiwania drewna maszyny wielooperacyjne – tzw. harwestery.  Harwestery używane są nie tylko do ścinania drzew, ale także do ich okrzesywania z gałęzi i przerzynania. Pozyskiwanie drewna maszynami wielooperacyjnymi jest bezpieczniejsze i dużo wydajniejsze. Również zrywka drewna została znacznie zmodernizowana.

     Pracujące jeszcze w naszych lasach konie zastępowane są przez wydajniejsze ciągniki zrywkowe. Najnowocześniejsze z nich, zwane forwarderami, wyposażone są w niewielkie żurawie hydrauliczne i przyczepy do załadunku drewna. Dzięki ich stosowaniu eliminuje się niszczenie ściółki leśnej wleczonymi po niej pniami drzew. Nowoczesne maszyny poruszają się zwykle po specjalnie wyznaczonych tzw. szlakach zrywkowych, dzięki czemu nie jest niszczona gleba i nie są uszkadzane rosnące drzewa.

     W Nadleśnictwie Gołdap pozyskuje się rocznie około 50 tyś. m3 drewna, co stanowi w przybliżeniu połowę bieżącego rocznego przyrostu miąższości drzewostanów nadleśnictwa.

     Plan pozyskania na rok 2022 przedstawia tabela:

Rodzaj użytkowania

Wielkość pozyskania [m3]

iglaste

liściaste

razem

Rębne

  10 027

3 894

13 921

Przedrębne

26 729

10 739

37 468

Razem

36 756

14 633

51 389

 

     Z myślą o przyszłych pokoleniach użytkujemy lasy rozważnie i z szacunkiem dla praw natury.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

Lasów w Polsce przybywa. Las, to dobre sąsiedztwo. Historia człowieka zaczęła się w lasach. Las był domem, żywił, dawał schronienie i wszystko co potrzebne do życia.

Także dziś lasy są ważne. Pokrywają niemal 1/3 powierzchni Polski i są naszym wspólnym narodowym dobrem. Jego pomnażaniem i zarządzaniem zajmują się leśnicy zatrudnieni w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe. Polskie lasy to czyste powietrze którym oddychamy, przyroda, która nas otacza, a także drewno z którego od zawsze korzystamy. Las to również miejsce w którym wypoczywamy, w którym szukamy inspiracji, lub zbieramy grzyby i poziomki. Polskie lasy to praca, która zapewnia utrzymanie tysiącom ludzi – leśnikom, zatrudnionym w przemyśle drzewnym, przedsiębiorcom, a także producentom zdrowej żywności, osobom zajmującym się zbieraniem owoców i grzybów oraz pracującym w zakładach stolarskich.

Sąsiedztwo lasu, który retencjonuje wodę i łagodzi klimat, to korzyść dla rolników i dla ludzi trudniących się organizacją wypoczynku.Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku to jedna z 17 regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Administruje lasami na powierzchni 625 tys. ha. na terenie trzech województw: Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz małym fragmentem lasów w województwie Mazowieckim.

Dzięki pracy leśników powierzchnia lasów w Polsce stale rośnie: w 1945 r. lesistość naszego kraju wynosiła 21%, dziś liczy blisko 30%. Planuje się, że w 2050 roku lasy będą pokrywać 33% obszaru Polski.

RDLP w Białymstoku położona jest w północno-wschodniej części Polski. Na północy i zachodzie regionu rozciągają się duże kompleksy leśne, Puszcza Augustowska o powierzchni 120 tys. ha, Puszcza Piska - 100 tys. ha, Puszcza Borecka - 20 tys. ha i Puszcza Romincka - 16 tys. ha. Puszcze te wkomponowane są pomiędzy akweny Wielkich Jezior Mazurskich i Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego.

Wschodnią i południową część regionu zajmuje Puszcza Knyszyńska o powierzchni 120 tys. ha oraz najlepiej zachowany kompleks lasu nizinnego w Europie Puszcza Białowieska - 50 tys. ha. W środkowej części regionu występuje kompleks torfowiskowy zajmujący część dorzecza Biebrzy.

RDLP w Białymstoku nadzoruje pracę 32 jednostek terenowych: 31 nadleśnictw i 1 Zakładu Transportu i Spedycji. W nadleśnictwach RDLP w Białymstoku przeważają siedliska borowe z sosną i świerkiem, lasy liściaste głównie z występującym dębem, lipą, klonem brzozą i olchą. Średni wiek lasów w regionie wynosi 70 lat.

Od 1945 roku w wyniku zalesienia ponad 933 tys. ha gruntów, lesistość Polski wzrosła z 21% do blisko 30 %. W tym czasie w regionie północno-wschodniej Polski przybyło blisko 220 tys. ha lasów. W trakcie prac hodowlanych w Polsce Lasy Państwowe sadzą ponad 500 mln. nowych drzew. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku leśnicy sadzą rocznie blisko 30 milionów drzew. Sadzonki były wcześniej wyhodowane w kilkudziesięciu szkółkach leśnych, w tym, w najnowocześniejszej szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Suwałki. W różnych zabiegach hodowlanych pozyskuje się w nadleśnictwach około 3 mln m³ drewna rocznie.

W swojej pracy leśnicy kierują się zasadą zrównoważonej gospodarki leśnej, która gwarantuje, że lasy spełniają równocześnie wiele funkcji; produkują drewno, chronią glebę przed erozją są miejscem pracy, odpoczynku i rekreacji.

Praca jaką wykonuje prawie 24 tysiące polskich leśników (ok. 2 tysięcy leśników zatrudnionych w RDLP w Białymstoku) spotyka się z uznaniem. Świadczą o tym przyznane dla RDLP w Białymstoku certyfikaty PEFC i FSC.

Niezwykłe bogactwo przyrodnicze lasów stwarza doskonałe warunki do badania i podpatrywania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Korzystają z tego zarówno naukowcy, jak i pasjonaci, a turystyka przyrodnicza to nowa, szybko rozwijająca się gałąź gospodarki Ochrona przyrody to jedno z podstawowych zadań Lasów Państwowych.

Na gruntach Skarbu Państwa zarządzanych przez nadleśnictwa RDLP w Białymstoku funkcjonują różne formy ochrony przyrody:

  • 6 parków krajobrazowych,
  • 117 rezerwatów przyrody,
  • 36 obszarów chronionego krajobrazu,
  • 1571 pomników przyrody,
  • 302 użytki ekologiczne,
  • obszary Natura 2000, w tym 20 obszarów ptasich oraz 34 obszarów siedliskowych.

Na terenie RDLP w Białymstoku funkcjonują 4 parki narodowe Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski.

Chcąc jak najlepiej chronić cenne elementy flory i fauny, białostocka dyrekcja współpracuje z parkami narodowymi i krajobrazowymi a także korzysta z dofinansowania z funduszy unijnych. Realizowane są projekty chroniące żubra, orlika krzykliwego, dzikie pszczoły, głuszca, sóweczki, a także programy małej retencji wody.

Zwarte kompleksy leśne w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, sa ostojami licznych gatunków ptaków oraz są środowiskiem życia: rysia, łosia, bobra oraz wilka. W Puszczach: Białowieskiej, Knyszyńskiej, Boreckiej, a ostatnio także Augustowskiej żyje na wolności, liczące w sumie ponad 850 sztuk, stado żubrów.  Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku ma już ponad 70 letnią tradycję, jej utworzenie w Białymstoku, miało miejsce w 1944 roku. Charakterystyczny budynek biura został zbudowany w Białymstoku przy ulicy Lipowej w latach 50. ubiegłego wieku.

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasu mają na celu podnoszenie świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) organizując ten dzień, zachęca kraje całego świata do propagowania idei i działalności związanej z lasami.

Czy wiesz że:

  • 1 hektar lasu zaspokaja potrzeby tlenowe 5 tys. osób,
  • Las oczyszcza i regeneruje powietrze jak doskonały filtr. Zapobiega powstawaniu smogu i łagodzi jego skutki,
  • 65% dziko występujących roślin i zwierząt żyje w lasach,
  • Lasy zarządzane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowy to ponad 7,6 mln. ha. na ich terenach znajduje się:
    • 4 tys. km szlaków rowerowych,
    • 600 leśnych pól biwakowych,
    • 4,5 tys miejsc noclegowych,
    • 7 tys. km szlaków konnych,
    • 22 tys. szlaków pieszych i biegowych – to tyle ile wynosi połowa długości równika,
    • 400 miejsc na ognisko,
    • 3160 parkingów leśnych.