Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Osada Leśna - miejscem wypoczynku

Chcielibyśmy serdecznie państwa zaprosić do poznania Naszych pięknych terenów !!

      W bezludnej leśnej głuszy na turystów czeka wiele niespodzianek. Szczególnie mocno ucieszą one pasjonatów przyrody. Dlatego turystyka poznawcza pełni ważną rolę w aktywności z dziedziny ochrony przyrody.

      Sprzyjają temu zróżnicowane  formy natury, powracającej w wielu miejscach na tereny zagospodarowane przez człowieka, co stworzyło oryginalne warunki krajobrazowe. Poznanie terenów Nadleśnictwa Gołdap ułatwiają dobrze oznaczone w terenie cztery szlaki turystyczne. Najciekawszym z przyrodniczego punktu widzenia jest niewątpliwie szlak zielony, który możemy przebyć pieszo lub rowerem. Przebiegając Puszczę z Gołdapi do Stańczyk, prowadzi przez zróżnicowane tereny leśne i mija aż trzy rezerwaty przyrody. Z kajaka podziwiać można uroku rzek i wąwozów, organizując spływ np. Gołdapą. Dzięki surowemu klimatowi i wyjątkowo długiej zimie dobre warunki do poznania Puszczy w zimowej szacie stwarza narciarstwo nizinne.

      Piękno Puszczy i urozmaicenie terenu na której leży, czyni ją bardzo atrakcyjną turystycznie.

                         

      Dla osób zainteresowanych poznaniem jakże pięknej Puszczy polecamy zatrzymanie się w Osadzie Leśnej, którą dysponuje Nadleśnictwo. Osada położona jest w miejscowości Żytkiejmy przy drodze wojewódzkiej nr 651 prowadzącej z Gołdapi do Szypliszek.

     Atmosfera i okolica tam panująca sprzyjają odpoczynkowi od zgiełku miasta i codziennych spraw !

Rezerwacje po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

Kontakt do Osady leśnej (87)615 97 03.