Asset Publisher Asset Publisher

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

REGATY ŻEGLARSKIE LEŚNIKÓW 07 - 11.08.2017r.

REGATY ŻEGLARSKIE LEŚNIKÓW 07 - 11.08.2017r.

Zwycięzcami tegorocznych XVI Regat Żeglarskich Leśników okazała się załoga dowodzona przez sternika Jacka Zawielaka płynąca na jachcie „Świetlik”, reprezentująca Nadleśnictwo Kaczory (RDLP Piła).

Wyniki XVI Regat żeglarskich leśników:

MIEJSCE JACHT ZAŁOGA  STERNIK
I ŚWIETLIK  Nadleśnictwo Kaczory   Jacek Zawielak 
II BINGO 930 Nadleśnictwo Gołdap Sandra Jankowska
III A570 Nadleśnictwo Dwukoły  Czesław Kietliński 
IV NAJLEPSZA N-ctwo Suwałki + RDLP Białystok  Piotr Karnasiewicz
V MOJA gość Jacek Buda 
VI POL 13730 Nadleśnictwo Gołdap  Dariusz Korpetta
VII MOJA PANNO RDLP Białystok Andrzej Gołębiewski 
VIII PAFNUCY Nadleśnictwo Gołdap Andrzej Słowiński
IX ZOFKA Nadleśnictwo Jugów  Dariusz Foja
X MIGOTKA Nadleśnictwo Oborniki  Krzysztof Zieliński
XI LEILA Nadleśnictwo Pisz  Karol Lisowski
XII ZUZIA Nadleśnictwa Statogard-Rytel  Andrzej Lewandowski
XIII TANGO RT 730 Nadleśnictwo Pisz Michał Sobecki
XIV AKORD Nadleśnictwo Giżycko Aleksander Zawadzki

 

Nagrodami tegorocznych regat były dyplomy, pamiątkowe medale oraz „amfory wspomnień” wypełnione i ozdobione wspomnieniami z zawodów. Według organizatorów zapas wspomnień z amfor powinien wystarczyć na cały rok, aż do kolejnych zawodów, na których dzięki wspomnieniom zwycięskie załogi powinny się obowiązkowo stawić.

I Miejsce - Nadleśnictwo Kaczory (RDLP  Piła)

II Miejsce - Nadleśnictwo Gołdap (RDLP Białystok)

III Miejsce - Nadleśnictwo Dwukoły (RDLP Olsztyn)

<<  Zapraszamy do galerii po więcej zdjęć  >>