Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sowy nam niestraszne

Sowy nam niestraszne

Po raz kolejny nasze nadleśnictwo przyłączyło się do organizowanego od sześciu lat przez Ptaki Polskie wydarzenia edukacyjnego jakim jest Noc Sów. Szósta edycja odbywała się na terenie całej Polski w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017.

           W czwartkowy wieczór w Osadzie Leśnej w Żytkiejmach zgromadziło się ponad 30 osób zainteresowanych tymi tajemniczymi ptakami. Dla wielu sowy kojarzą się z wielkimi oczami i przeraźliwymi nocnymi odgłosami. Podczas Nocy Sów można się było jednak dowiedzieć, że to co uznajemy za przerażające pohukiwania w mroku nocy, to często sowia pieśń godowa, a duże oczy sów pozwalają im na sprawne polowanie nawet przy małej ilości światła. Ptaki te polują często na ofiary sporo większe od siebie, nie są jednak zasadniczo groźne dla człowieka (choć swojego gniazda bronią zaciekle, więc lepiej się do takiego nie zbliżać).

            Po wysłuchaniu prezentacji oraz obejrzeniu filmu Artura Tabora „Sowy Polski", wszyscy udali się w głąb Puszczy Rominckiej, by nasłuchiwać i wypatrywać sów. Wabiona przez Dawida Cząstkiewicza sóweczka, pojawiła się w pobliżu, głośno oznajmiając swoją obecność. Zobaczyć zdołali ją tylko nieliczni, gdyż przysiadywała głównie w gęstych koronach świerków.

            Zakończeniem pouczającego i emocjonującego wieczoru był sympatycznie spędzony czas przy ognisku w leśnictwie Zacisze. Każdy z uczestników otrzymał także pamiątkowy dyplom i kubeczek z logo wydarzenia.

           

            Po więcej zdjęć oraz informacji o aktualnych wydarzeniach zapraszamy na nasz profil na facebooku  https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Goldap/ .